Ne Dediler

Ne Dediler 2017-09-10T12:07:20+03:00

Siz de Konya Yurdu ile ilgili anı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın: omerfmesci@gmail.com

Prof. Dr. Remzi ÇETİN Haliç Üniversitesi Eski Rektörü / Sabık Konya Milletvekili

“Ben, Feriköy Erkek Öğrenci Yurdu’nda kaldım. Paylaşımı, dostluğu ve samimi yaşamayı bu yurtta derinliğine öğrendim ve yaşadım, ileride yapacağımız sosyal faaliyetlerin altyapısını bu mekânlarda inşa ettik. Yurtlarımızda ağabeylerimizin, özellikle Ömer ÖZTÜRK ağabeyin, verdiği konferansların bizim hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Bizler bu sohbetlerde bilgi sahibi olduk, meselelere vukûfiyetimiz arttı, ileride yapacağımız hizmetler için ciddi bir birikim sahibi olduk. Daha sonra stratejik mevkilerde görevler aldık. Bizler bu durumumuzu, Milli Türk Talebe Birliği’ne, Yurtlarımıza ve başta Ömer ÖZTÜRK ağabey olmak üzere ağabeylerimize borçluyuz. Geleceğimizi teslim edeceğimiz nesilleri yine aynı titizlikle yetiştirmek için mevcut imkânlar dâhilinde gayret gösteren ağabeylerimize ve kardeşlerimize şükranlarım sunarım.”

Yaşar BALCI Emekli Noter – F.Ö.Y. Eski Öğrenci Temsilcisi

“Feriköy Öğrenci Yurdu’nun ilk öğrencilerindenim ve bu yurtta Öğrenci Temsilcisi olarak görev yapmış biriyim. Fiziki şartlar ve imkânlar bugüne göre çok geride olmasına rağmen, yurdun himaye edici ve bizleri yanlış akımların etkisiyle heba olmaktan koruyucu şemsiyesi o günlerde fazlasıyla mevcuttu. Bu şemsiyenin bugün de açık olduğunu görüyorum. Feriköy Öğrenci Yurdu’nda eski kısıtlı imkânlar yerini, öğrencilerin sorunsuz ve rahat bir öğrencilik hayatı geçirmeleri için hemen her şeyin düşünüldüğü bir ortama bırakmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Kadir ALP İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Feriköy Öğrenci Yurdu sadece Konyalı öğrencilere değil ülkenin bütün şehirlerinden gelen öğrencilere kucak açan bir kurum olarak ve sadece yurt olmanın çok ötesinde, tesirleri itibarı ile kalıcı ikinci bir eğitim kurumu olarak paha biçilemez bir hizmet sunmuştur. Ben de yüksek tahsilim boyunca ülkemizin en sıkıntılı döneminde (1975-1980) Feriköy Öğrenci Yurdu’nda kalan bahtiyarlardan birisiyim. Acı tatlı birçok anı, tanışma şerefine eriştiğim ancak isim zikrederken unutabileceğim için endişe ettiğim kimi dostları hatırlarken akıp giden 30 yıl gibi bir süreden sonra kişiliklerimiz ve ülkemiz için kazanımlarımızı daha iyi idrak eder konumdayım. Aynı hizmetlerin geliştirilerek günümüzde de sürdüren kardeşlerime teşekkür ederim. Cenab-ı Mevlâ’dan muvaffakiyetler temenni ederim. Selam ve sevgilerimle.

Haşmet OĞUZALP Karayolları Konya Bölge Müdürü/ MTTB 56. Dönem Başkanı

Feriköy Öğrenci Yurdu’na 1974 yılında geldim. Ramazan günü iftar saatine yakın bir zamandı, iftar vaktine az kaldığı için yemekhanede beklememi söylediler. O sırada babamların ev komşusu Kemal Ödev Ağabey’le karşılaştım. Yemekten sonra beni odasına götürdü. Daha sonra yurt müdürlüğüyle konuşarak benim kendi (26 no’lu) odasında kalmamı sağladı. Bu tarihten itibaren Konya Yurdunda yaklaşık 3 sene kaldım. Yurtta tanıştığım arkadaşlarımla halen görüşüyoruz. Bazılarını zikretmek gerekirse; Prof. Dr. Kemal ÖDEV Selçuk Ün. Meram Tıp Fak.Radyoloji Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr Alaaddin VURAL Radyoloji Uzmanı, Meram Tıp Fak. Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet UZBAŞ İnşaat Yük. Müh. Müteahhit Mustafa UZBAŞ Maden Yüksek Mühendisi Konya Devlet Su işlerinden Emekli Ahmet Uslu Elektrik Müh. Emekli Mehmet Emin Mıhoğlu Diş Hekimi Necdet Kesici Elektronik Mühendisi. Kendilerini hayırla yâd ediyorum.

Ahmed SARIKAYA (MTTB Muhasibi)

Feriköy Öğrenci Yurdu bizim evimiz gibiydi. Kardeşlik, sevgi muhabbet ortamı vardı. Yeni gelen öğrencileri yurda ısındıralım, onları kazanalım diye Yurt İdare’sinin verdiği yatakları sırtımıza alır 6’ncı kata kadar taşırdık. O zamanlar 600 civarında öğrenci kalırdı. Konferanslar seminerler vs. olurdu MTTB Başkanı geldiği zaman herkes ayakta karşılar, programa katılırlardı. Yurttan dışarı on gün boyunca çıkmasak yine de çıkmayı aramazdık. Feriköy Öğrenci Yurdu’nun değerini bilmek lazım. Güzelliklerin devamı temennisiyle…

Dr. Rıdvan KARAALİ Cerrahpaşa Tıp Fak. Enfeksiyon Hast. Bl.

İstanbul’daki evim. İstanbul’daki eğitim süresince maddi ve manevi desteğin, hiç karşılık beklenmeden yapıldığı bir üniversite, bizleri kötülüklerden koruyan kalkan, bizleri dünyevi ve uhrevi yönden hazırlayan sıcak, nezih bir yuva. Mezun olmak istemediğim tek üniversite Feriköy Öğrenci Yurdu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Yrd. Doç. Dr. Fatih SEMERCİ Mimar

1999 -2008 senelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimim boyunca tercihim sadece Feriköy Yurdu oldu. Bunun birçok sebebi olmasının yanı sıra en önemli sebebi ise benim için sağlamış olduğu nezih ortam idi. Konya Yurdunun da bana birçok konuda eğitim sağladığı apaçıktır. Üniversite eğitimi sırasında insanın kendisini manen de yetiştirmesi gerekmektedir, işte bu fırsatı da Feriköy Yurdu bana sağladı. Böylece gönüllü olarak 2001-2004 senelerinde 3 sene temsilcilik, 2004-2005 senesinde temsilci başkanlığı, 2005-2006 sensinde ise Müdür Yardımcılığı görevini yaptım. Çünkü ben de bana yol gösterenler gibi diğer arkadaşlarıma faydalı olmak istedim. Umarım gayretlerimiz, Yurdumuzun kurucusu Muh. Ömer Öztürk Ağabey’imizin istediği ölçü ve düsturda bir yurt olması için olmuştur. Feriköy Öğrenci Yurdu’nun inşallah daha iyiye gitmesi dua ve temennisi ile…

Vehbi Ecevit / Konya Yüksek Öğrenim Yaptırma Derneği Başkanı – Petrol Müh.

Elhamdülillahirabbilalemin.

Vessala tüvesselamü ala Rasülüne Muhammedin ve ala alihi ve ashabihi ve ehlibeytihi ecmain.

Muhiddin-i Arabi (KS) Hazretlerinin ifadesiyle Ashabın Devletine en yakın devlet olan Osmanlı Devletinin dünyanın da bir numaralı Gücü durumunda olması ehl-i salibin topyakün Osmanlı’nın şahsında İslama her yönden ve her yolu deneyerek saldırmasına sebep olmuştur.

Özellikle Osmanlı’nın son zamanlarından başlayarak günümüze kadar gelen zaman dilimindeki hem Memleketimiz, hem de İslam Dünyasındaki gelişen olaylar hepimizin gözleri önünde yaşanmaktadır.. Olayların yöntemi ise zaman ve mekana göre değişmektedir. Siyasi, idari ve askeri olanları hemen hemen hepimiz ibretle gözlemleyebiliyoruz. Ancak bazılarının ise farkına varamadığımız gibi, istemeyerek te olsa yardımcı bile olabiliyoruz: 1950 yılına kadar Camiilerimizin kapatılması, yok edilmesi açıktan ve idari emirlerle yapılmaya çalışılırken, buna muvaffak olamayınca günümüzde bu amacı  Müslümanlar eliyle ve hatta Diyanetin karar ve uygulamalariyla Camilerimizi sosyal etkinlik alanı haline getirerek gerçek işlevinden uzaklaştırmak gayreti bu oyunların bir parçasıdır maalesef.  Yine aile yapımızı bozarak, müfredatları kontrol ederek  nesillerin eğitim ve öğretimini istedikleri gibi yönlendirerek geleceğimizi ipotek altına almaya çalışıyorlar..

Bütün bu oyunlar, İslama ve Müslümanlara karşı yürütülen bu soğuk, sıcak, psikolojik….savaş bizlere şunu hiç unutturmaması lazım: Allah c.c.’ın her mü’mine farz kıldığı “EMR-İ BİL MA’RUF, NEHY-İ ANİL MÜNKER”.

1971 yılına kadar ferdi sahada devam ettirdiği bu mücahedeyi, o sene Mürşidi’nin “M.T.T.B.’ye başkan olursanız Müslüman gençlik yetiştirmeye vesile olursunuz” emrine imtisalen o yıldan ıtıbaren kurumsallaştırarak tüm olumsuz şartlara rağmen de hiçbir zaman bu mücahededen geri durmayan Muhterem Büyüğümüz Ömer Öztürk hepimize klavuz olması gerekmektedir.

Açtığı ve halen de devam ettirmekte olduğu bu çığırın kıyamete kadar devam ettirilmesi hepimizin boynuna borçtur.

Bu cümleden olarak, 1980 ihtilalinde kapatılıncaya kadar M.T.T.B.’de ve oradaki gençlerin kaldığı ve yetiştiği Konya Talebe Yurdu’nda, daha sonra da halen devam etmek suretiyle Fatih Gençlik Vakfı’nda, Feriköy Erkek Öğrenci Yurdu’nda, son olarak FGV Ömer Öztürk Gençlik Merkezi ve Erkek Öğrenci Yurdu’nda yapılmak istenen, gençlerimizi Emr-i bil ma’ruf, nehy-i anil münker emrine imtisalen ve büyğümüz Muhterem Ömer Öztürk’ün açtığı çığırda Ehl-i Sünnet inancından taviz vermeden, Allah Rasulü S.A.V. Efendimizin yoluna kılavuzlamak ve ebedi saadete kavuşmanın yolunu göstermektir.

Bu gaye ve düsturla 1971 yılında başlayan,  önüne geçmek için kanunlar çıkartılıp, ihtilaller yapılan ama Allah c.c.’ın lütfu, dostlarının himmet ve dualarıyla engel olamadıkları bu gayret ve çığır, 15 Temmuz hainleri örneğinde olduğu gibi kuzu postuna girmiş tüm kurtların Müslümanlara zarar vermeden önce ifşası ve zararlarından gençliği korumak yönünde  Memleketimizde inanılması zor bir hizmeti ifa etmektedir.

Bu hizmetlerin artarak devam etmesi gerektiği her Müslüman tarfından tesbit ve tasdik edilecek bir gerçektir. O halde tüm Müslüman kardeşlerimizin maddi ve manevi desteklerini, en azından dualarını esirgememelerini istirham ediyoruz.

Cenab-ı Hakk c.c.bu yolda başta kendimiz olmak üzere tüm kardeşlerimizi sabit kadem eylesin.

Sosyal Medyada Takip Edin: